Zdroj Slavonice

Být ZDROJem zábavy, nápadů, vědění a informací

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Interpretace místního dědictví Přijeli nás navštívit, aneb lépe jedenkrát vidět nežli stokrát slyšet

Přijeli nás navštívit, aneb lépe jedenkrát vidět nežli stokrát slyšet

Bezmála dvacetičlenná skupina, převážně starostů měst a obcí ze Západních Čech, využila ve dnech 18. - 20. listopadu příležitosti studijní cesty, kterou na slavonicku a jemnicku zorganizovala Slavonická renesanční, o.p.s. Pro účastníky – zástupce Svazku obcí Slavkovský les pro obnovu venkova a MAS Náš region – byl připraven program na téma „Projekty spolupráce“. Cílem programu studijní cesty bylo ukázat takové projekty, které vznikají na základech spolupráce měst, podnikatelů a neziskových organizací, projekty, které nemůže realizovat žádný ze subjektů samostatně, projekty, které bezvýhradně stojí na pricipech rovnocenného partnerství a spolupráce.

Do programu 2,5 denního pobytu se vešla jen část takových projektů realizovaných v našem regionu – představen byl projekt šetrné turistiky v česko – rakouské spolupráci „Graselovy stezky“ , nový projekt Města Slavonice v mezinárodní spolupráci 5ti evropských států „Města v hradbách“ a projekt obnovy venkova v rámci MAS Jemnicko - LEADER ČR.
Účastníci studijní cesty se s projekty seznámili teoreticky a následně měli možnost i „v terénu“ vidět jejich realizaci – projít část Graselových stezek, obhlédnout investiční akce realizované v rámci MAS Jemnicko v Dešné, realizaci „Měst v hradbách“ – a osobně se setkat s dalšími partnery a spolupracovníky.  V úvodním večeru studijní cesty byly projekty spolupráce představeny slovem i obrazem - prezentace Graselových stezek  Slavonické renesanční, o.p.s. a partnera Města Nové Bystřice a Města v hradbách představené  Městem Slavonice.
Další den byl věnován převážně projektu LEADER ČR a aktivitám MAS Jemnicko, o.p.s. v Jemnici a Dešné - setkání s managerem MAS Ing. Svobodu a předsedou správní rady MAS Ing. Adamem. Večer proběhl seminář Interpretace místního dědictví, jako jedné z metod komunitní spolupráce. Poslední den studijní cesty byl věnován Graselovým stezkám. Po ranní audienci u pana starosty města Slavonic, Luboše Kryzana, prošli návštěvníci část stezky Slavonice - Český Rudolec, navštívili vodní pilu Penikov i ochutnali domácí kozí sýry. Tečkou za návštěvou byla prohlídka slavonických ateliérů a vítaný nákup suvenýrů z cesty.
Postarat se o hosty bylo pro všechny zůčastněné jistě potešením, zejména, když spokojenost byla oboustranná. Hosté si pochvalovali servis a zajištění pobytu, ale hlavně velký přínos osobně předávaných zkušenností. V tomto směru byla akce velkým příkladem i pro naše snažení, protože lépe než stokrát slyšet je jedenkrát vidět.
Za SR, o.p.s. Olga Žampová

{gallery}masregion{/gallery}